خب خب خب! تو مطالب قبلی کلی راجع آناهیتا ایزدبانوی آب صحبت کردیم، اما قرار بود این بلاگ در ‏مورد گردشگری و هر چیزی که بهش مربوط میشه باشه. نه؟ میخوام امروز یه مطلب راجع خوزستان ‏گردی و جاهای دیدنی خوزستان براتون بنویسم. حقیقت اینه که درسته که کل خوزستان رو نگشتم ولی ‏اون جاهایی که گشتم اونقدر خوب بوده که بخوام تجربیاتم رو باهاتون به اشتراک بذارم. فکر کنم بهترین ‏کار برای این اشتراک گذاری، نوشتن راجع به تک تک شهرهای این استان قشنگه! نمی دونم دریا و ‏طبیعت و سرسبزی دوست دارین یا کویر؟ به تاریخ معاصر علاقه دارین یا به دوران باستان؟ به روستا ‏گردی علاقه دارین یا شکم گردی؟ این خبر خوب رو بهتون بدم که به هرچیزی علاقه داته باشین ‏خوزستان همه رو یه جا داره. (نه نه! من اهل جنوب ایران نیستم ولی جنوب رو دوست دارم) ‏
اهواز
اهواز اونقدر تاریخ جالبی داره و اونقدر جای دیدنی داره که دیدنش تو خوزستان براتون واجبه، نفت و ‏جنگ های جهانی تاثیر زیادی تو تاریخ معاصر جنوب به خصوص اهواز و آبادان گذاشت. البته وجود روخانه ‏کارون هم تاثیر زیادی بر تغییر و تحولات این شهر داشته، پل گردی یکی از جذابترین تفریحاتی هست که ‏تو اهواز می‌تونین داشته باشین، کنار اهواز، پل هفتم، پل هشتم، پل سفید، پل سیاه، پل طبیعت و بقیه پل ‏ها به خصوص تو شب خیلی دیدنی می شن، خصوصا اگر نورپردازی هاشون خاموش نباشه. حقیقتا داستان ‏های خیلی قشنگی پشت این پل ها هست که شنیدنش براتون جذابه. یه عمارت ماپار هم تو اهواز هست ‏که خب اگه به خونه قدیمی علاقه دارین می‌تونین برین تو فضای قشنگش یه نوشیدنی سفارش بدین و تو ‏عکاسخونه اش، عکسای قشنگ بگیرین. اگر به شکم گردی علاقه دارین، برای خوردن فلافلی های خوشمزه ‏اهواز، حتما یه سر به لشکرآباد بزنید و با دیدن اون همه فلافل، حسابی خودتون رو سیر کنین!‏
شوش
شوش اسم یه شهر باستانی هست که تو دنیا همه اونایی که به تاریخ علاقه دارن میشناسنش، الان خیلی از ‏اشیای شوش تو موزه های بزرگ دنیا مثل لوور هستن ولی خب اگه به موزه بزرگ شوش برین باز هم می ‏تونین کلی چیزای باحال از تاریخ جنوب کشورمون کشف کنین. شاید به نظرتون موزه گردی یه کار باحال ‏و جالب نباشه اما موزه شوش از اون موزه های خشک و بی حال نیست، مخصوصا اگر از راهنماهاش بخواین ‏تا اونجا براتون از تاریخ شوش بگن. توی شوش از زیگورات چغازنبیل حتما بازدید کنید و البته قلعه شوش ‏و کاخ آپادانا که خیلی به هم نزدیکن. مقبره یکی از بزرگترین پیامبرا هم تو این شهره و معماری خیلی ‏جالب و قشنگی داره. ‏
شوشتر
شوشتر علاوه بر زیبایی های طبیعی مث تنگ عقیلی و رود پر آبش، کلی جاذبه تاریخی داره، از معماری ‏منحصر به فرد خونه قدیمی هاش تا سازه های آبی شوشتر. شاید درک اینکه چندین سازه مثل بند و پل و ‏قلعه و کانال بتونه همچین مجموعه عظیمی رو بسازه که بهش میگن بزرگترین مجموعه صنعتی قبل ‏انقلاب صنعتی، مجموعه‌ای که برای همیشه، یک شهر رو تغییر بده کار راحتی نباشه. شخصا از دیدن ‏شوشتر هیچوقت سیر نشدم و همیشه دلم میخواد دوباره برم به اون شهر و زیبایی هاش رو ببینم. آخ که ‏شنا تو کارون تمیز چقدر لذت داره! تا فراموش نکردم این رو هم بگم که اینجا یه جای خوب برای پرنده ‏نگری هم هست، چون کلی پرنده منحصر به فرد رنگارنگ داره که باید از نزدیک ببینیدشون!‏
آبادان
آبادان یه شهر خیلی خیلی قشنگ و خاصه! حقیقتا اولین باری که به آبادان رفتم و از مردمش پرسیدم ‏دیدنی های آبادان چیه بهم گفتن هیچی! و برای من که قرار بود یکی دوروز تو این شهر بمونم باورش ‏سخت بود! البته که من تو تعطیلات به این شهر رفتم و در نتیجه از دیدن یکی از خاص ترین مساجد ایران ‏یعنی مسجد رنگونی ها و همچنین موزه خاص آبادان محروم شدم! ولی باید بهتون بگم که این شهر یکی از ‏بهترین خاطرات من رو تو سفر ساخت! دیدن اروند رود، روستای شلحه، کلیسای ارامنه و موزه بنزین خانه ‏و البته پالایشگاه آبادان از دور (چون نمی دونستم اجازه دارم تو این شهر برم یا نه) برام کلی خاطره انگیز ‏شد و به خاطرش کلی از مردم مهربون آبادان تشکر می کنم.‏
خرمشهر
خرمشهر رو با جنگ هشت ساله می‌شناسیم، واقعا هم همین طوره! این جا یه موزه جنگ داره که با موزه ‏جنگ همه شهرها متفاوته! موزه جنگ اینجا نمی‌خواد چیزی رو به زور توی سرتون فروکنه و فقط اون ‏چیزی که واقعا هست رو بهتون نمایش میده. مسجد جامع خرمشهر هم یکی دیگه از جاهای دیدنی این ‏شهره که یه جورایی نماد مقاومت مردم خونگرم منطقه هم هست. تو مضیف هایی که بین خرمشهر و ‏آبادان هست مث مضیف حاج عبدالله می‌تونین قهوه عربی و کلی غذای خوشمزه بخورین. حتی یادآوریش ‏هم گرسنه ام میکنه :)))‏
بندر ماهشهر
هیچ می دونستین یکی از بزرگترین بنادر ایران که بندر امام خمینی هست اسمش، تو خوزستانه؟ این بندر ‏که بیشتر برای ترخیص کالا ازش استفاده میشه، 34 تا اسکله داره و دیدن اون همه کشتی بزرگ و ‏کوچیک توش واقعا لذت بخشه!‏
اگر با مفهوم خور آشنا باشین (خور یه شاخه دریاست یا همون محدوده نیم بسته آب تو دریا) خور موسی ‏یه گزینه عالی برای گردشگریه، به خصوص پرنده های جالبش که برای علاقمندان به پرنده نگری از ‏بهترین گزینه ها محسوب میشه.‏
ایذه
ایذه به خاطر باستانی بودنش خیلی مشهوره، این شهر مرکز بختیاری نشین استان خوزستان محسوب ‏میشه و فرهنگ و تمدن خیلی جذابی داره. اگر یه چیزایی از تاریخ یادتون باشه و عیلامی ها رو یادتون بیاد ‏باید بگم که ایذه پره از آثار عیلامی مثل کول فرح (کول فره) و اشکفت سلمان. البته آثار زیادی از دوران ‏اشکانی ها و اتابکان هم اینجا پیدا شده. تندیس مرد پارتی که مشهورترین اثر باقیمانده از دوران اشکانی ‏هست و تو موزه ملی نگهداری میشه از ایذه به دست آمده. تو ایذه می‌تونین از دشت سوسن دیدن کنید که ‏یه جای طبیعت گردی بکره و سد کارون 3 که از بزرگترین سدهای خاور میانه هست رو ببینید. شیرهای ‏سنگی معروف بختیاری ها که تو گورستان  های بختیاری قرار می دادن هم تو ایذه قابل بازدیده. اونقدر ‏داستان تو ایذه هست که هرچی بگم باز کمه، واقعا نمی دونم چرا ما ایرانی ها به عنوان یک مقصد ‏گردشگری بهش نگاه نمی کنیم؟
مسجد سلیمان
مسجد سلیمان مثل ایذه، یه شهر بختیاری نشینه و طبیعت بسیار زیبایی داره. این شهر هم مثل تبریز ‏لقب شهر اولین ها رو داره چون خیلی از اولین های ایران تو این شهر اتفاق افتاده. به مسجد سلیمان که ‏رفتین، دیدن موزه نفت، جزیره کوشک و منطقه نمونه گردشگری تاراز رو از دست ندین!‏
رامهرمز
کل زمانی که این متن رو داشتم می نوشتم منتظر بودم تا به رامهرمز برسم :) .فقط هم به خاطر تشکوه یا ‏همون کوه آتشین! جایی که یه آتیش دائمی تو کوه وجود داره و البته با جود منابع گاز فراوون تو ‏خوزستان باید خودتون دلیلش رو حدس بزنید. البته باید بگم رامهرمز یه جای جالب دیگه هم داره، چشمه ‏های قیر ماماتین یا همون چشمه های خون اژدها. مردم محلی اعتقاد دارن که وقتی اسفندیار رویین تن با ‏اژدها جنگید و اون رو کشت،  از اون موقع به بعد خون اژدها تو این چشمه ها می جوشه! روستای ماماتین ‏هم یه جای خیلی باحاله که بعضی خونه هاش از زمانی که انگلیسی ها اونجا ست داشتن ساخته شده و ‏سقفشون هم با لوله نفت ساخته شده!‏
باغملک
باغملک یه منطقه کوهستانیه، خیلی خوش آب و هوا و پر از روستاهای سرسبز. معروف ترین دیدنی این ‏شر، روستای مال آقاست که هر چی از زیباییش بگم کم گفتم، بهتره خودتون برین و اونجا رو ببینین! اگه ‏آبشارگردی دوست دارین، آبشار تنگ کرد ‏
بهبهان
اسم بهبهان رو که می‌شنویم یاد نرگس زارهای قشنگش میفتیم و عطر مست کننده نرگس ها، حقیقتا هم ‏زیباترین بخش سفر به بهبهان، فصل دراومدن نرگس هاست. قدیی ترین نرگس زار طبیعی ایران که بین ‏‏500 تا 700 هکتار وسعت داره تو بهبهان واقع شده و تماشای اون از نزدیک خیلی لذت بخشه. اگه اهل ‏ماجراجویی هستین، خب تنگ تکاب با رودی که در داخلش جریان داره هم می تونه یه جای عالی باشه، ‏البته که این تنگه از نظر تاریخی هم پر اهمیته. یادتون باشه بهبهان هم یه دوره طلایی تاریخی داشته و ‏جام طلایی ارجان که شبیه نیلوفر آبی هست از قرن هشتم قبل میلاد مال همین شهره. دریاچه چاه ماری ‏و غار خفاش (که یه جای خفن پر از خفاشه) هم از جاهای دیدنی بهبهان هستن که می‌تونین ازشون ‏بازدید کنین. ‏
دزفول
خیلی ناراحتم که دزفول اومده این پایین بلاگ در حالی که از زیباییش هر چی بگیم کمه. تو کوچه پس ‏کوچه های دزفول که راه برین، تاریخ زنده رو می‌بینین. دزفول یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان ‏محسوب میشه. آسیاب های آبی دزفول، بقعه یعقوب لیث صفاری، آبشار شوی، دریاچه شهیون، خانه ‏تاریخی سوزنگر، حمام کرناسیون، بازار تاریخی دزفول، دریاچه میانه، کت های دزفول، روستای لیوس (با ‏بافت سنگی) و آرامگاه صوفی احمد از جاهای دیدنی دزفول هستن که پیشنهاد می کنم ببینین. در واقع ‏اگر دزفول رفتین، یادتون باشه یه دقیقه هم نمی تونین استراحت کنین از بس که جاهای خوشگل طبیعی ‏و تاریخی داره!‏
شادگان
اگز اهل خوندن اخبار زیست محیطی باشین، حتما اسم تالاب شادگان رو شنیدین، کی از بی نظیرترین ‏تالاب های دنیا. البته تالاب شادگان یه طرف، مردمی که اونجا زندگی میکنن یه طرف! این جا یه روستا ‏اطراف تالاب شادگان هست به سام روستای صراخیه که به ونیز ایران شهرت داره. ‏
هویزه، هندیجان، کارون، گتوند، لالی، دشت آزادگان، حمیدیه، هفتکل، رامشیر، باوی، اندیمشک، اندیکا و ‏آغاجاری هم از شهرستان های خوزستان محسوب می شن که تو یه فرصت دیگه براتون راجعشون می ‏نویسم. :)‏

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

mahsolat organic baba bozorg ارز دیجیتال - خدمات تلگرام و اینستاگرام moha2016 سلوی امتحانی بهترين کارت تخفيف نقش هنر فیلم و سریال دانلود آهنگ جدید روی لـــانه ی بنفش